• 2014-06-02

  Programišiai rado būdą, kaip pratęsti „Windows XP“ palaikymą

  Balandžio 8 dieną bendrovė „Microsoft“ nutraukė operacinės sistemos „Windows XP“ techninį palaikymą ir primygtinai paragino kompiuterių vartotojus pereiti prie naujesnių „Windows“ versijų. Nuo tos dienos „Microsoft“ atstovai reguliariai primena vis dar neatsisakiusiems „Windows XP“ apie kasdien didėjančias saugumo grėsmes, nes ši OS tampa nesaugi.

  Tačiau programišiai rado būdą, kaip, viena vertus, paklausyti „Microsoft“ patarimo, kita vertus, ir toliau saugiai naudoti XP. Šį metodą viešai pristatė svetainės „Betanews.com“ darbuotojas Wayne'as Williamsas. Jo pristatytas būdas leidžia „Windows XP“ techninį palaikymą prasitęsti net iki 2019 m. balandžio 9 dienos. Juo pasinaudoję „Windows XP“ vartotojai ir toliau gaus visus „Microsoft“ pateikiamus OS atnaujinimus.

  Šio triuko esmė ta, kad „Windows XP“ po modifikacijos atrodys kaip „Windows Embedded Industry“ (Windows Embedded POSReady) versija, kuri buvo išleista 2009 metais ir bus palaikoma iki 2019-ųjų.

  W. Williamsas praneša, kad reikia padaryti tam tikrus pakeitimus „Windows“ žurnale ( Windows Registry). Tie kompiuterių vartotojai, kurie nelabai yra apie jį girdėję, turėtų paprašyti pagalbos labiau išmanančių draugų ar kolegų, nes gali prisižaisti ir išvis sugadinti savo OS. Taigi, pasak W. Williamso, reikia sukurti tokį failą su .reg plėtiniu:

  Windows Registry Editor Version 5.00

   [HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMWPAPosReady]

   "Installed"=dword:00000001

  Dvigubu pelės spragtelėjimu jį reikia paleisti „Windows Explorer“ programoje, ir bus padaryti atitinkami pakeitimai registre. Tai ir viskas, ko reikia. Po to, kai pasileis „Windows Update“, sistema aptiks keletą atnaujinimų, tokių, kaip parodyta ekrano nuotraukoje.

  Du atnaujinimai yra skirti „Windows Embedded Point of Service“ ir „Windows POSReady 2009“, o likusieji - „Windows Server 2003“, kuris turi tą patį branduolį ir kitus komponentus, kaip ir „Windows XP“. Pasak W. Williamso, šis triukas veikia tik su 32 bitų „Windows XP“. Tačiau programišiai yra radę ir 64 bitų „Windows XP“ skirtą būdą.

  Šaltinis: www.technologijos.lt


 • 2014-04-21

  Šnypščianti kibernetinė grėsmė Lietuvai iš Rytų – jau reali

  Lietuvai praėjusiais metais patyrus, ko gero, didžiausias kibernetines atakas istorijoje, šia nacionalinio saugumo sritimi buvo susirūpinta aukščiausiu lygiu. Pirmą kartą ir visuomenėje kilo diskusijos apie grėsmes ir galimus apsaugos būdus. Tačiau praėjusių metų atakos, nors ir kruopščiai suplanuotos, buvo įvykdytos gana paprastomis priemonėmis ir vidutiniu stiprumu.

  „Blue Bridge“ Tinklų ir apsaugos sprendimų skyriaus vadovas Sigitas Bičiūnas pastebi, kad tai buvo klasikinės DDoS (angl. Distributed Denial of Service) atakos, kai virusais užkrėstų kompiuterių tinklas užverčia pasirinkto taikinio serverius milijonais užklausų. Šiandien stebint kaistančią situaciją Rytuose, šalia demonstruojamos karinės galios vertinga pastebėti ir rimtesnius kibernetinio karo ginklus.

  Konkrečiai ekspertai šiuo metu aktyviausiai diskutuoja dėl kenkėjiškų programų „Snake“, dar žinomų „Urobor“ ir „Turla“ vardais. Jos buvo panaudotos prieš Ukrainos valstybines informacines sistemas. Šios programos geba įsigauti į svetimą tinklą drauge su duomenų srautu, išlikti ilgą laiką nepastebėtos, o vėliau netikėtai išvesti iš rikiuotės visą informacinę sistemą.

  Skelbiama, kad „Snake“ pėdsakai Ukrainos valstybiniuose tinkluose fiksuoti dar iki neramumų, tačiau atakos buvo vykdomos pačiomis svarbiausiomis šaliai akimirkomis. Maža to, „Finnancial Times“ rašo, kad Lietuvos sistemas taip pat jau buvo bandyta atakuoti šiais naujos kartos kibernetiniais ginklais.

  Pasaulio žiniasklaida jau spėjo pakrikštyti atakas prieš Ukrainą vienais moderniausių ir išmaniausių pastarojo meto kibernetinių išpuolių. Nors pirmosios „Snake“ atakos buvo užfiksuotos dar prieš ketverius metus, beveik visos likusios įvykdytos per pastaruosius metus (iš viso jų buvo 56-ios). Maždaug pusė jų – sausį ir vasarį vykdytos atakos prieš Ukrainą.

  „Negalima vienareikšmiškai nusakyti tokių nusikaltimų taktikos. Kartais į apsaugotą tinklą prasibrovusi kenkėjiška programa tampa langu įsibrovėliams, kurie gali tiek šnipinėti, tiek rengti provokacijas. Kita vertus, „Snake“ gali būti užprogramuota ir naikinimo operacijai“, – pastebėjo S.Bičiūnas.

  Pastaruoju atveju, toks išpuolis turėtų itin rimtų pasekmių visuomenei, verslui ir valstybei apskritai, kurios įprastai nėra minimos kalbant apie kibernetinį saugumą. Tai susiję su gyvybiškai svarbia šalies gyvenimui infrastruktūra – nuo bankinių sistemų iki elektros ar vandens tiekimo. XXI amžiuje beveik visos veiklos yra kompiuterizuotos, o tai reiškia, kad grėsmė joms būti paralyžiuotoms po išmanios kibernetinės atakos egzistuoja.

  Naujausi „Snake“ kenkėjiškų programų panaudojimo atvejai tik sustiprina šias baimes. „Žinoma, tai jokiu būdu nereiškia, kad kenkėjams iš Rytų nėra priešnuodžių – tai yra tiesiog rimtas signalas, kad Lietuvos verslo ir vyriausybinėms institucijoms būtina nuolat atnaujinti savo apsaugos nuo kibernetinių išpuolių priemones“, – teigė S.Bičiūnas.

  Pirmiausia, anot jo, turėtų būti paskirtas už organizacijos tinklų apsaugą atsakingas žmogus. Antra, būtina parinkti modernias apsaugos priemones – jos turi užtikrinti, kad automatiškai būtų sekami ir analizuojami į organizaciją patenkantys programiniai kodai. Taip pat būtina nuolat kontroliuoti programinę įrangą visuose tinklui priklausančiuose įrenginiuose ir tikrinti kiekvieną įtarimų keliantį duomenų srautą.

  „Pradėti ruoštis krizei tada, kai jau akivaizdžiai matyti jos padariniai – žmogiška. Iš kitos pusės, kibernetinių atakų grėsmės nėra hipotetinės. Pažvelgus į Ukrainos patirtį, išryškėja valstybės ir verslo IT sistemų saugumo poreikiai, aktualūs ir mūsų šaliai, – sakė „Blue Bridge“ specialistas. – Įvertinusi juos, valstybė turėtų nubrėžti apsaugos nuo naujos kartos kenkėjiškų programų standartus. Efektyviausia, jei tai būtų atlikta ne deklaratyviai, o parodant pavyzdį. Atakų prieš Lietuvai gyvybiškai svarbias sistemas prevencijai nėra vėlu, tačiau pats laikas.“

  Šaltinis: www.lrytas.lt


 • 2014-03-24

  Gamintojai žino, kaip parduoti kuo daugiau All-in-One kompiuterių

  Šiandien apie 70% All-in-One tipo kompiuterių – monoblokų turi 21-23“ įstrižainės ekraną, tuo tarpu didžiausias yra 23“ kompiuterių segmentas. Jie ne tik užima mažiau vietos, nei tradiciniai stacionarūs kompiuteriai, bet namuose pakeičia ir nešiojamus kompiuterius, kurie turi mažesnius ekranus.

  Puslapis DigiTimes praneša, kad kompiuterių – monoblokų gamintojai (Hewlett-Packard, ASUSTek Computer ir kiti) norėtų parduoti daug daugiau tokių sistemų. Ir tai žada padaryti, mažindami šių kompiuterių ekranus iki 15-17“ įstrižainės. Tiesa, ankstesnės viltys, kad All-in-One sprendimai pakeis tradicinius stacionarius PC, iki šiol nepasiteisino.

  Šiuo metu stambiausi kompiuterių – monoblokų gamintojai yra Apple, Lenovo ir HP. Pastarajai sekasi kol kas prasčiausiai – per 2013 m. jai pavyko realizuoti apie 2 – 2,5 mln. tokių sistemų. Dabar vidutinė All-in-One kompiuterių kaina sudaro apie 600 dolerių. Ją sumažinti ketinama, pasiūlius ne tik mažesnius ekranus, tačiau ir diegiant Google operacinę sistemą Chrome OS.

  Kai kurių specialistų teigimu, mažesnės kainos monoblokai gali sumažinti 15-17“ nešiojamų kompiuterių pardavimus. Antra vertus, tokios pačios įstrižainės ekranus turintys monoblokai netenka vieno didžiausių savo privalumų, o namų vartotojams mažas ekranas gali tapti neigiamu faktoriumi, renkantis tokį kompiuterį.

  Šaltinis: www.faceit.lt